Szklane ścianki działowe jako rozwiązanie dla biur
Szklane ściany są chętnie wykorzystywane do wykańczania nowoczesnych biur. W dzisiejszym artykule przedstawiamy przyczyny ich popularności w świecie biznesu.
Szklane ścianki działowe – charakterystyka
W nowoczesnych biurach zwraca się uwagę na dobrą organizację przestrzeni, która zapewni komfort pracownikom. Wszystkie pomieszczenia muszą być zatem odpowiednio zaprojektowane i rozmieszczone na planie danego piętra w logicznej kolejności. Nawet jeżeli w biurze znajduje się open space, to i tak zazwyczaj konieczne jest wydzielenie wszystkich niezbędnych stref: konferencyjnej, recepcyjnej, kuchennej, ciągów komunikacyjnych, ewentualnie osobnych biur dla wybranych pracowników albo zarządu. Do tego w niektórych firmach dochodzi strefa relaksu albo pomieszczenia przeznaczone na pracę w ciszy. Szklane ścianki działowe umożliwiają wygodny podział przestrzeni w biurach o dużych i małych metrażach. Doskonale sprawdzają się jako ściany pomieszczeń oraz jako ścianki oddzielające biurka pracowników.
Szklane ściany wykonuje się na wymiar, dzięki czemu łatwo dopasowuje się je do każdego biura. Jeżeli w biurze są mniejsze pomieszczenia, można dodać do nich pojedyncze szklane ściany, co pozwoli pracownikom zachowywać kontakt wzrokowy i ułatwi komunikację. To wygodne rozwiązanie – już na pierwszy rzut oka widać, czy dany gabinet lub sala konferencyjna są zajęte.
Szklane ściany doskonale nadają się również do budowy pomieszczeń w całości wykonanych z kilku tafli szkła. Wystarczy wyznaczyć w biurze miejsce w którym ma powstać osobne pomieszczenie. Zależnie od potrzeb, może mieć ono dowolny rozmiar – od małych sal, w których zmieści się kilka osób, do dużo większych, które pomieszczą np. duży stół konferencyjny. Takie wydzielone pomieszczenie będzie dobrym miejscem do przeprowadzania spotkań biznesowych, wideokonferencji oraz rozmów z klientami. Konstrukcje ze szklanych ścian zapewniają możliwość koncentracji w ciszy, ponieważ dobrze wygłuszają dźwięki otoczenia. Osobne pomieszczenia do rozmów docenią też osoby pracujące we wspólnej przestrzeni, którym nie będą przeszkadzać prowadzone obok rozmowy telefoniczne.
Szklane ścianki działowe są stosunkowo łatwe w montażu. Mogą być osadzone w ramach aluminiowych albo stalowych, a także zamontowane bez użycia ram. Co ważne, szklane ściany można bez problemu zdemontować i przenieść w inne miejsce. Dzięki temu, są funkcjonalnym rozwiązaniem, które można dostosowywać do bieżących potrzeb pracowników. Ściany ze szkła hartowanego są gwarancją bezpieczeństwa użytkowników i trwałości konstrukcji. Ich zbicie jest mało prawdopodobne, ale nawet w przypadku stłuczenia szkła, kruszy się ono na wiele drobnych fragmentów o tępych krawędziach.
Zalety ścianek działowych ze szkła
Szklane ściany mają wiele zalet, istotnych z perspektywy pracowników biurowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych ścian i pracowniczych boksów, nie zaburzają przestrzeni. Jest to ważne szczególnie w niewielkich biurach, w których podział na dużo mniejszych pomieszczeń może spowodować nieco klaustrofobiczne odczucia. Szklane ściany nie rzucają się w oczy i wyglądają lekko. Zależnie od stylu danego biura, mogą doskonale komponować się z elementami wystroju wnętrz wykonanymi z metalu lub drewna.
Dla komfortu pracy kluczowe jest odpowiednie oświetlenie biura. Szklane ściany przepuszczają światło z okien znajdujących się w osobnych pomieszczeniach, co pozwala doświetlać przestrzeń biurową. Jest to ważne przede wszystkim w przypadku biur, w których mniejsze pomieszczenia ulokowane są przy ścianach, a open space na środku, z ograniczonym dostępem do okien.
Ściany ze szkła można personalizować, wykonując na nich napisy lub grafiki w dowolnym kolorze (zawierające np. logo firmy albo numery i inne oznaczenia pomieszczeń). We wszystkich lub wybranych gabinetach i salach konferencyjnych, można zastosować matowe lub kolorowe szkło, które zapewni pracownikom więcej prywatności.